Kovo 2 dieną Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos IIIab, IVab klasių mokiniai su lietuvių kalbos mokytojomis R. Kaušiniene ir V. Volskiene išsiruošė į Kultūros paso siūlomą renginį Vilniuje – kino filmą „Sutemose“. Tai nebuvo eilinis filmas apie tai, kaip gėris nugali blogį arba filmas su gera „holivudiška“ pabaiga. Tai naujas režisieriaus Šarūno Barto kūrinys, pastatytas remiantis Vinco Giedros romano „Sviesk, Dovydai, akmenį!“ motyvais, pasakojantis apie Lietuvą po Antrojo pasaulinio karo ir apie tai, kas dėjosi šiuo laikotarpiu sovietų okupuotoje šalyje. Išvydome vienos šeimos istoriją partizaninio karo metais. Filmas buvo nelengvas. Viskas parodyta maksimaliai natūraliai. Ypatingas jis tuo, jog didžiausia dalis filmo – tai tyla, kurioje iš veikėjų veidų, elgesio ir žvilgsnio galima suprasti, kas dedasi jų širdyse.
Po filmo mūsų laukė staigmena: susitikimas su vienu iš pagrindinių filmo aktorių Arvydu Dapšiu. Jis papasakojo apie savo vaidmenį, kaip jautėsi filmuodamasis. Tuomet uždavėme nemažai klausimų, padėjusių geriau suprasti filmo esmę.
Taigi susipažinę su rezistencinio pasipriešinimo laikotarpiu ir pasikalbėję su aktoriumi turėjome progos pagalvoti, kokia prasminga buvo Lietuvos partizanų auka. Juk artėja Kovo 11-oji – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-osios metinės…